понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą i za ozdobę. Przeważnie takie sztachety z plastyku stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których migiem rosną i mocno gęstnieją. Wiele czaru maja również takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina witek względnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie są w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, nierzadko także ekspansywnie kwitną, lecz potrzebują także sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z Winylu mogą być bardzo wysmukłe, jednakże wypada je cyklicznie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot tworzy się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje susze,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. O ile mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий